وبلاگ تاریخی و جغرافیایی " ارگ ایران "

پرسر پارسا پارس فارس

پرسر پارسا پارس فارس،  در بسیاری از جاها دیدم،  که برای ریشه یابی نام پارس،  و صفت پارسا،  مطالبی نوشتند،  پارس نام استانی است،  و پارسا صفت اشخاص دارای ایمان به یکی از ادیان. 

پرسر پارسا پارس فارس

پیش نویس

      در بسیاری از جاها دیدم،  که برای ریشه یابی نام پارس،  و صفت پارسا،  مطالبی نوشتند،  پارس نام استانی است،  و پارسا صفت اشخاص دارای ایمان به یکی از ادیان.  چگونه باید بدانیم ریشه اینها از چیست و از کجاست،  سعی می کنم در این برگه بررسی کنم.  همانطور که در سخن وبلاگ نوشتم،  امیدوارم عزیزان پیگیر مطالب ارگ ایران با دید پژوهشگر باشند،  و فقط به عنوان منتقد نگاه نکنند.  معنی و مفهوم این حرف می شود:  ذهنیت باقی مانده از سیستم آموزشی را باید دور ریخت.

تصویر سرباز هخامنشی،  عکس شماره 3572.

      کلاه هخامنشی نمادی از عمق تاریخ است،  شباهت شیار پره های کنار هم به کلاه پر.  تاریخ هر زمان،  ریشه در تاریخ و تاریخ اجتماعی گذشته دارد.

   توجه:  مطالب وبسایت ارگ ایران،  توسط ده ها وبلاگ و تارنمای دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شود،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به ارگ ایران مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arqir.com.

لوگو ذهن کپی پیس باقی مانده از سیستم آموزشی را کنار بگذارید،  عکس شماره 1613.

این برگه پیوست لینک زیر است:

کلیک کنید:  معنی نام شهرها و روستاهای ایران

. . . ادامه دارد و بازنویسی می شود . . .

....

پرسر پارسا پارس فارس

دنیای پرسرها ایرانی است

      بمنظور بهتر متوجه شدن مطالب این برگه،  ابتدا لینک زیر و لینکهای فهرست آن صفحه را بخوانید،  یا حداقل نگاهی بیندازید:

کلیک کنید:  تاریخ حضور ایرانیان در قاره های جدید

تصویر دو پرسر در قاره آمریکا،  مشروح در اینجا،  عکس شماره 8320.

پرسر پارسا پارس فارس

پرسر و پارسا کیست و چیست

تصویر کلاه پر بومیان آمریکای شمالی،  عکس شماره 8826.

      از ابتدای پیدایش هموساپین تاکنون،  روشهایی استفاده شده و گاه مانده و استفاده می شود.  در دوران کهن بزرگان و رؤسا و روحانیون و حکیم های قبایل بمنظور اعلان مهمتر بودن،  و یا نوع وظیفه و کارشان،  خود را با پر در سر می آراستند.  سپس در دوران های دیگر در رشد و تکامل این پر به پرنیان تغییر ماهیت داد.

  ــ  پرسر = پارسا = پرشی =  پر + سر.

تصویر سنگ نگاره با پر در سر، عکس شماره 8827.

ارکول یا ارمز در ظرف هخامنشی و ظرف جیرفت

   تصویر ارکول یا ارمز در ظرف هخامنشی و ظرف جیرفت،  نمونه در موزه ها و اینترنت زیاد است،  در اینجا،  عکس شماره 4224.

   تصویر مجسمه های طلایی و برنز بزرگ یا بت ایلامی،  که عمامه ایلامی بر سر دارند،  عکس شماره 4096.

   عکس نسخه ای دست نویس و کم نظیر از شجره نامه دو خاندان سلجوقیان و خوارزمشاهیان،  که به زبان پارسی است،  عکس شماره 5667.

      این نسخه خطی زیبا به شکل مینیاتوری و بخط پارسی نگاشته شده است،  و هم اکنون در موزه «Ankara Etnografya Müzesi» شهر آنکارا کشور ترکیه نگهداری می شود.  پرها در کلاه و امامه نقاشی کتاب بخوبی پیداست.

پرسر پارسا پارس فارس

داریوش بزرگ یک پرسر بود

   ــ  دار = دار و درخت،  ــ  دارو = رویه دار،  وابسته به دار و درخت.

   ــ  داریوش = داراوس = استاد دار = پزشک = حکیم.

      در گذشته ها حکیمان به پزشکی نیز مشغول بودند،  و کاهنان اصلی معابد،  عموماً نیز حکیم بوده،  و به پزشکی مشغول بودند.  در هزاره های اول و دوم خورشیدی ایرانی،  آنها به سر خودشان پر می زدند،  و سپس بعد از کشف ابریشم،  که بعلت سبک بودن،  آنرا پرنیان گفتند،  یعنی نیای آن از پر است،  و از آن عمامه ساختند،  و پر را با کمک این عمامه به سر می زدند،  و بمرور زمان پر را آن برداشتند،  و فقط عمامه را بر سر نهادند.  در هزاره چهارم و پنجم، خ.ا،  حکیم های پرسر را پارسا نامیدند،  و سرزمین آنها را بدلیل وجود تخت جمشید،  که بزرگترین مرکز پارساها بود،  پارس گفتند.  لازم به ذکر است،  پرسرها یا عمامه دارها،  وظیفه عدالت و میزان را نیز بعهده داشتند.

   عکس کاشی باستانی نبرد داریوش با اسکندر ایرانی،  داریوش همان عمامه ای را بر سر دارد،  که امروز مثلاً یک روستایی نوازنده آثار بجا مانده از دوران میترایی در شهرستان بیرجند در سر می گذارد.  عکس شماره 4595.

سه مدل عمامه پرسری

   عکس  مدلهای عمامه پرسری،  عمامه سمت راست را از یک سایت دینی برداشت کردم،  در آن نوشته بود،  حضرت محمد (ص) عمامه سبز پر دار مانند بسر می گذاشت،  عکس شماره 4597.

   توجه:  جهت اطلاع بیشتر به معنی نام شهرها و روستاهای ایران بروید.

عکس نقاشی یک حکیم پزشک تاریخی ایران،  عکس شماره 4599.

   عکس تاریخی بومیان آمریکا،  حدود دهه 1920 ،  رئیس پرسر قبیله در وسط جلو نشسته است،  آنها اولین مهاجران تمدن کهن آتلانتیس بودند،  عکس شماره 4602.

   جالب:  در تمام تخت جمشید و آثار هخامنشی،  پر پرندگان در فروهر و سنگ نگارهای افسانه ای،  نقش پر رنگی دارد.  پر در سر و کلاه آثار مصر باستان نیز بفراوانی دیده می شود.

....

پرسر پارسا پارس فارس

پرسشها و پاسخها

بخشی از نظرها و پرسشهای این برگه

   نظر و پرسش شما:  . . . نظر و پرسش خود را بنویسید . . .  در اینجا

   انوش راوید:  منتظر پرسشها و نظرهای شما گرامیان هستیم.

مطابق با مندرجات سایت شما پر نوعی عمامه هست.  سئوالی که پیش میاد اینه که چرا نگاره پارس ها درپارسه یا تخت جمشید عمامه به سر نیستند؟

   پاسخ انوش راوید:  بدلیل اینکه تخت جمشید برای مراسم ملی با شرکت همه ملل تابعه بود، همه از یک روش کلاه استفاده می کردند.  در آثار دیگر مانند کاشی باستانی نبرد داریوش با اسکندر ایرانی،  داریوش عمامه بر سر دارد.

   پرسش س د:  اگر توجه کرده باشین کلاه پارس ها و مادها در نگاره های پارسه با هم فرق میکنه و ملیت های دیگه هم هستند که کلاه بوقی دارن و ایلامی ها فقط نوار دور پیشونیشونه یا مصری ها سر عریان دارن.  من فکر میکنم اعتبار نگاره های پارسه خیلی بیشتر از نقاشی اروپائیان از داریوش سوم که در قرون بعدی کشیده شده باشه.  ضمن اینکه همین نقاشی کمتر به عمامه می خوره بلکه کلاهی است که با دستار زیر گلو سفت شده.

   پاسخ انوش راوید:  باید توجه داشت شکل کلاه یا عمامه در طول تاریخ و هر زمان متفاوت بوده،  و یا به نوعی تکامل داشته است.  نباید پوشاک هر زمان و هر دوره تاریخی را  با یکدیگر یک شکل دانست،  بلکه همه ریشه در گذشته خود دارند.

کلاه عمامه مانند یا عمامه کلاه

تصویر کلاه عمامه مانند یا عمامه کلاه مانند داریوش بزرگ در یک تصویر،  عکس شماره 8828.

   پرسش س د:  خیلی عذر می خوام اینکه پارس ها زمانی پرسر یا پر به سر بودن چه مأخذ و استنادی در پشتش هست؟  آیا ریشه فقط تفسیر لغت پارسا به پرسر هست یا واقعاً مدرکی هم برای این ادعا وجود داره؟

   پاسخ انوش راوید:  هم ریشه یابی آثار وجود دارد،  و مهمتر ریشه یابی واژه ای است،  که براحتی در دسترس است.

      علم تاریخ سلسله وقایع یا کرنولوژی،  از تاریخ اجتماعی ساخته و پرداخت می شود.  از ابتدای پیدایش هموساپین تاکنون،  روشهایی استفاده شده،  و گاه مانده و استفاده می شود.

....

پرسر پارسا پارس فارس

      سازمان ملل متحد نهم آگوست،  برابر هجده مرداد،  را روز جهانی بومیان نامگذاری کرده است.  به منظور تکرار تضمین حقوق بیش از پنج هزار گروه بومی،  که در نود کشور زندگی می‌کنند.  عکس شماره 8825.

....

. . . .

پرسر پارسا پارس فارس

مستند های مربوط

مستند های بیشتر را در آپارات وبسایت ارگ ایران ببینید،  لینک آن در ستون کناری

http://arqir.com

جشنواره ساخت کوره سنتی ذوب فلز در شهر جنه کشور مالی، با ابتدایی ترین امکانات محل برای تولید ابزار کشاورزی، روشی که نیاکان دور ما در ایران انجام میدادند.

کلیک کنید:  زنان در تاریخ ایران

کلیک کنید:  تحقیق ها و تحلیل های متفاوت جدید

کلیک کنید:  تاریخ درک تجربه های استراتژیک در ایران

آبی= روشنفکری و فروتنی،  زرد= خرد و هوشیاری، قرمز=  عشق و پایداری،  مشروح اینجا

    توجه 1:  اگر وبسایت ارگ ایران به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  وبلاگ انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبسایت و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.

   توجه 2:  جهت یافتن مطالب،  یا پاسخ پرسش های خود،  کلمات کلیدی را در جستجو های ستون کناری ارگ ایران بنویسید،  و مطالب را مطالعه نمایید.  در جهت دانش مربوطه وبلاگم،  با استراتژی مشخص یاریم نمایید.

   توجه 3:  مطالب وبسایت ارگ ایران،  توسط ده ها وبلاگ و وبسایت دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شود،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به ارگ ایران مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arqir.com.

ارگ ایران   http://arqir.com

 

کلیک کنید:  تماس با ما      :     http://arqir.com/1

تاریخ ارسال: جمعه 19 مرداد‌ماه سال 1397 ساعت 04:05 ب.ظ | نویسنده: انوش راوید | چاپ مطلب

وبسایت ارگ انوش راوید